top of page

Seramik Kaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde kullanılan otomobil ve motorsiklet boyaları her ne kadar dayanıklı bileşenlerden meydana gelse de birçok dış etkenden dolayı olumsuz etkilenerek deforme oluyor. Boya üzerine uygulanan vernik içinde sertleştiriciler olsa da çoğu zaman yetersiz kalıyor ve ekstra korumaya ihtiyaç duyuluyor.

Seramik kaplama silisyum oksit, cam, kaolen, kuvars gibi birçok maddenin nano teknoloji kullanılarak sıvı hale gelmesinden oluşmuş bir boya koruma ürünüdür. Seramik kaplama araç boyası üzerinde 2 mikrona kadar vernikten çok daha sert bir katman oluşturarak boyayı çizilmelere ve uv ışınlarına karşı daha dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda bu ürünler 200 derece gibi ısılara karşı dayanıklı olduğu için boya ve verniğin güneş yanıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

SERAMİK KAPLAMANIN FAYDALARI
Tüm araç yüzeyinde kalıcı ve uzun süreli parlaklık sağlar.
Zararlı uv güneş ışınları, asit yağ-murları ve kimyasallara karşı boyayı kılcal çizikleri engeller. korur.
Güçlü su ve yağ iticiliği sayesinde aracınızın uzun süre temiz kalmasını Sağlar.
Boya ve vernik üzerinde oluşacak
Kuş pisliği ve ağaç reçinelerine karşı ciddi anlamda koruma Sağlar.
Sadece araç yıkama dışında ekstra bir bakım gerektirmez.
Ani ısı artışı ve buzlanmalarda boya çatlamalarını engeller.
Aramızın 2. el değerini korur ve yükseltir.
SERAMİK KAPLAMA UYGULAMA VE ZEMİN HAZIRLIĞI
Seramik kaplama ürünleri kesinlikle amatör kullanıcılar için uygun değildir ve zemin hazırlığı her şeyden önemlidir. Yanlış uygulamalar sonucunda boya yüzeyinde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirmektedir. Silikonsuz ürünler ile minimum 100 watt projektör ışığı altında ciddi bir pasta ve zemin hazırlama işlemi gerekir. Boya yüzeyindeki tüm çizikler tamamen alınarak uygulama yapılması tavsiye edilir. Aksi taktirde seramik kaplama uygulandıktan sonra çizik bölge varsa daha net görülecektir.
Seramik kaplama uygulamasından tam sonuç almak için uygulamanın profesyonel kişiler tarafından tek seferde ve her parça ikiye ya da dörde bölünerek yapılması gereklidir. Seramik kaplama setlerinin içinde bulunan ürünler her araca ve tek kullanımlıktır. Uygun mikron kalınlığını ve garantinin geçerliliği için tek bir set bir araca uygulanmalıdır.

SERAMİK KAPLAMA UYGULAMA ALANI ORTAMI VE UYGULAMA SÜRESI
Seramik kaplama ısıya duyarlılık gösteren bir üründür.
Uygulama yapılacak ortam 15 ila 30 derece sıcaklıkta olması önerilir.
Ortamda kesinlikle toz ya da silikon benzeri ürünler olmamalıdır.
Uygulama sırasında üzerinde parfüm, kolonya ya da losyon gibi kimyasallar bulunan kişiler araca yaklaşmamalıdır.
Ön görülen uygulama süresi araç kabulünden tarihinden itibaren 1,5 - 2 gün arasındadır. Bu sürenin uzun olmasının sebebi pasta işçiliğinin çok detaylı olması, seramik kaplamanın kuruma ve ikinci katının donma kürleşme süresine bağlıdır. Tam donma kürlenme sağlanmamış araç müşteriye teslim edilememelidir.
Uygulama işlemi neticesinde araç teslimi ile birlikte 7 gün süreyle basınçlı tazyikli yıkama yapılmaması, ilk yıkamanın ardından mutlak suretle PH- nötralize ürünler kullanımı önemlidir. Yıkama kimyasallarının Türkiye’de herhangi bir standardının olmadığının, merdiven altı tabir edilen bir çok firmanın araç yıkama kimyasalları alanında PH 12- 17 aralığında fırçasız yıkama ürünlerinin varlığı,bu ürünlerle yıkanan araçların yüzeylerinde kimyasal aşınma tabir edilen yüzeysel çizilmelerin ve sarmal çiziklerin oluşumunun gözlendiği ise tam bir piyasa gerçeğidir.

2-3 kat Seramik Kaplama uygulanmış araçlar, tam anlamıyla kürleşme sağlandıktan sonra, müşteriye araç sahibine teslim edilerek, kullanımda dikkat etmesi gereken ince ayrıntılar hakkında bilgilendirme yapılır. Unutmayın ki hiç bir ürün bakım gerektirmeksizin aracınızın boyasını 3-5 yıl süreyle koruyamaz. Bakımdan kasıt, doğa atıkları, endüstriyel serpinti ve reçine gibi faktörlerin boya yüzeyinden alındığı periyodik kontrol süreci ve boya yüzeyi kil temizliğidir. (ClayBar) Sonrasında ise seramik kaplamanın özel bakım ürünleri concerverlar vasıtasıyla yüzey yenileme işlemi yapılmalıdır.

Comments


bottom of page