top of page

Sel Hasarları Sigorta Kapsamında mı?

Son günlerde Türkiye genelinde yaşanan sel felaketlerinin araçlarda yol açtığı maddi hasarlar akıllara bu zararların “nasıl ve kimler tarafından karşılanacağı” sorusunu getirdi? Sel nedeniyle su baskınından etkilenen, dolu nedeniyle camları kırılan ve kaportası hasar gören araçlar kasko ve poliçeye ek teminatlar ile maddi güvence altına alınabiliyor. Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumları ve kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türü. Özellikle son zamanlarda sıkça yaşanan sel afetlerinden sonra hem su baskını hem de dolu nedeniyle hasara uğrayan araçlar kasko poliçelerindeki “sel ve su baskını teminatı” ile güvence altına alınıyor.

Aracın Camı Dolu Nedeniyle Kırılırsa Ne Olur?
Ceviz büyüklüğünde yağan dolu taneleri araçların camlarında maddi hasarlara neden olabilmektedir. Bu durumda hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması için poliçede “cam hasarı” teminatı olması gerekir.

Eğer dolu nedeniyle aracınızın sadece ön camında hasar varsa kasko poliçenizin “mini onarım teminatı” ile hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybetmezsiniz. Kasko poliçenize ekleyeceğiniz mini onarım teminatı sayesinde araçtaki kaporta, boya ve cam masraflarını da güvence altına alabilirsiniz. Böylece bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz.

Hasarsızlık indirimi: hasarsız tamamlanan 1 poliçe yılından sonra, bir sonraki poliçede ödenecek prim bedelinin indirimli olarak hesaplanmasıdır.

Cam hasarında;
Park halindeki aracın içindeki özel eşyalarınızı alın
Hasar tespitine kadar yabancı cisimlerin ve yağmur sularının araca girmesini önlemek için kırık bölgeleri kapatın. Araç içindeki küçük cam parçalarının ve diğer çöplerin dezenfekte edilmesi için aracınıza detaylı bir iç temizlik yaptırın

Her Kasko Poliçesinde Sel ve Su Baskını Teminatı Var Mı?
Yağmur nedeniyle devrilen ağaçlar, şiddetli dolu yağışı, sel nedeniyle araçların çarpışması sonucunda araçlarda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması için poliçede “sel ve su baskını teminatı” olması gerekir. Araç sahibinin kasko poliçesi olduğu halde, teminatlar arasında “sel ve su baskını teminatı” yoksa zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanmamakta, tüm maddi yükümlülük araç sahibinde olmaktadır.
Her kasko poliçesinde sel ve su baskını teminatı olamayacağından araç sigortalanırken poliçe dikkatlice incelenmeli, gerekirse isteğe bağlı ek teminatlara da yer verilmelidir.

Aracı Su Basarsa Ne Olur?
Sel felaketinde sürüklenen araçları su basma ihtimali yüksektir. Su basması durumunda aracın elektrik tesisatı ve motor aksamı ciddi bir hasarla karşı karşıyadır. Elektrik tesisatının zarar görmemesi için öncelikle kontağı kapatmak gerekir. Ardından atılabilecek en doğru adım aracı terk etmek ve güvenli bir yerde beklemektir.
Eğer aracınız su baskınında sürüklendiyse hasarı fotoğraflayarak tutanak tuttuktan sonra sigorta şirketine bilgi vermelisiniz. Hasar tespitinden sonra, eğer poliçenizde “sel ve su baskını teminatı” varsa, zararlarınız sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Su baskınından etkilenen bir araçta şunlar yapılmaktadır:
Tüm koltuk ve döşemeler sökülür, dezenfekte edilir ve kurutulur
Araç içi dezenfekte edilir ve kurutulur
Motor parçaları sökülerek gerekli teknik kontroller yapılır ve motorun montajı sağlanır
Kaportada meydana gelen göçükler ve boya kusurları düzeltilir

Comments


bottom of page