top of page

SERAMİK KORUMA NEDİR ?

Seramik Koruma araçlarına değer verenler arasında son günlerde oldukça popüler olmuş bir uygulamadır. Ancak birçok insan seramik koruma nedir , bilmememektedir. Seramik koruma içeriğinde polimer olan kimyasal bir solventtir. Bu ürün boyanın üzerindeki vernik ile doğrudan reaksiyona girip hem boyayı hem de verniği koruyan bir katman oluşturur. Peki seramik koruma tam olarak ne işi yarar ?

SERAMİK KORUMA NE İŞE YARAR ?

En temel anlamda aracın boyasını korumak için yapılmaktadır. İlk olarak sürekli güneş ışınlarına maruz kalan aracın yüzeyi UV ışınları tarafından zarar görür. Özellikle kapalı garajlarda park edilmeyen araçlar, güneş ışığı alma süresinin fazla olduğu ülkemizde bu problemle karşı karşıyadır. Zamanla araç boyasının rengi solmaya başlar. Seramik koruma aracın yüzeyini UV ışınlarından koruyarak renginin solmasının önüne geçer. 

Ayrıca kimyasal etkilere karşı da bir koruma sağlar. Özellikle hava kirliliği fazla olan büyük şehirlerimizde bu önemli bir problemdir. Havada sürekli asidik maddeler bulunmakta ve bu maddeler aracın boyası ile reaksiyona girerek araca zarar vermektedir. Seramik koruma bu konuda verniğin üzerinde bir katman olarak araç yüzeyinin zarar görmesini engeller.

Örneğin su iticilik bir seramik koruma için çok önemli bir özelliktir. Aracın zor kirlenip kolay temizlenmesini sağlar. Su iticiliği yüksek olması aracın yüzeyinde su tutmasını engeller. Böylece havlu veya bez ile daha az silinmesine yol açar. Zira her bez ve havlu ile silme araç yüzeyinde çiziklere yol açmaktadır.


Son olarak seramik koruma denince akla hemen çok parlak araçlar gelir. Aracın boyası korunursa zaten aracın parlak görünümü ortaya çıkacaktır. Çizikler ve güneş ışınlarının boyayı soldurması bu parlaklığın önüne geçer. Ancak iyi bir seramik koruma aynı zamanda aracın parlaklığını artırır. 

 

SERAMİK KORUMA UYGULAMASI

Yapılan uygulama tamamen profesyoneller tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Amatör olarak araçları ile ilgilinenler uygulamayı yapmak isteseler de uygulama öncesinde araç yüzeyindeki hataların, çiziklerin giderilmesi gerekir. Bunun için polisaj işlemi gerekir. Aracın yüzeyindeki vernik tabakası aşındırıcı bir sıvı, aşındırıcı bir ped ve polisaj makinası ile çizikler gidene kadar inceltilir. Mikron birimi ile telaffuz edilen vernik kalınlığı yanlış bir uygulama ile tamamen ortadan kaldırılırsa aracın boyası açılır. Bu asla tercih edilmeyecek bir durumdur.

Yüzey hazırlığı profesyonel bir şekilde yapıldıktan sonra seramik koruma uygulaması da aynı kişi tarafından yapılmalıdır. Birbirinden farklı seramik kaplamaların uygulaması değişeceğinden ve bazı seramik korumalar aracın yüzeyinde hızlıca kürleşip sorun yaratabileceğinden amatörler tarafından bu risk alınmamalıdır. Genellikle seramik koruma uygulaması ürünün yüzeye sürüldükten bir süre sonra silinmesi ile gerçekleşir. Süreler ürüne göre değişir. Ancak seramik koruma uygulaması yapılmış bir araç en az 12 saat kürleşmeye bırakılmalı daha sonra ise 1 hafta boyunca yıkanmamalıdır. 

 

SERAMİK BOYA KORUMA FİYATLARI NELERDİR ?

Seramik Boya Koruma ucuz bir işlem değildir. Aracınız “0″ km olsa bile aracın yüzeyinde bez çiziği bulunabilir. Seramik koruma uygulaması öncesi aracın yüzeyinin iyice hazırlanması gerekir; bu zor ve uzun bir işlemdir. Uygulanan seramik koruma ürünü de çok önemlidir. Profesyoneller tarafından herhangi bir karşılığı olmayan birçok ürün vardır. Özellikle işlem maliyetini düşürmek için çok ucuz seramik koruma uygulamaları ile karşılaşabilirsiniz.

BOYA KORUMA UYGULANMIŞ ARAÇLAR NASIL TEMİZLENİYOR ?

Seramik boya koruma uygulanmış araçların, ömrünü uzun tutmak ve parlaklığını yitirmemesini sağlamak adına, oldukça özenli bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Aracınızı yıkadığınız şampuan, pH dengeli ve yüksek arındırıcı güce sahip olmalıdır. Seramik koruma uygulaması yapılmış olan aracınızda Matrix Micro-Coatings‘in ileri teknolojiyi göz önünde bulundurarak üretmiş olduğu, pH dengeli ve yüksek derece’de arındırıcı özelliğe sahip  CLEAN ürününü tercih edebilirsiniz.

Aracınıza seramik boya koruma uygulanmış olmasa dahi, fırça ile yıkama ve otomatik yıkama makineleri’nden kaçınmalısınız. Aracınızda kılcal çizikler oluşturmakla birlikte, uygulanmış olan seramik koruma uygulaması‘nın ömrünü oldukça azaltmaktadır.


Tercih etmiş olduğunuz seramik koruma’nın ürün özellikleri’ne ve garanti süresine dayalı olarak bakım zamanı da değişmektedir. Piyasa’da bulunan bazı seramik koruma ürünlerinde yağmur sonrası, çamur sıçraması vs. gibi olaylar meydana geldiğinde, aracınızı yıkamak ve seramik koruma’nın ömrünü uzun tutmak adına, sıklıkla seramik koruma bakımı ve dış yıkama işlemleri ile karşı karşıya kalırsınız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir durum ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, Matrix Micro-Coatings firması’nın özel teknoloji ile geliştirmiş olduğu NCS (Nano Ceramic Sealant) piyasada bulunan diğer markaların aksine, en az 3 yıl garantili dayanıma ve parlaklığa sahiptir. Ayrıca yüksek parlaklık sağladığı gibi mükemmel hidrofobik yüzey sağlayan bir seramik koruma sistemine sahiptir. Su itici özelliği ile aracınızda yağmur sonrası oluşan lekelerin önüne geçmiş olur. İçeriğindeki nanoteknolojili çeşitli silisyum bileşenleri ile yüksek parlaklık ve kalkan etkisi yaratmaktadır. Aracınızı uzun yıllar koruma altına almak ile beraber, ikinci el değerini de yükseltmektedir.

SERAMİK KORUMA FAYDALI MI ?

SU İTİCİ ÖZELLİK

NCS’nin en iyi özelliklerinden biri, hidrofobik özelliği ve bileşenleri ile su itici (yağmur kaydırıcı) olmasıdır. Aracınıza NCS uygulandıktan sonra, aracınız yağmur ve su damlacıklarını tutunamayacak ve kayacaktır. Aracınızı temizlerken dahi kolaylık sağlamaktadır.

ULTRA DAYANIKLILIK

NCS içermiş olduğu nanoteknoloji çeşitli silisyum bileşenleri ile, piyasada bulunan diğer seramik kaplama (koruma) ürünlerine kıyasla ileri derecede ultra dayanıma sahiptir. İçerdiği kimya maddeleri ile aracın üzerinde kalkan etkisi yaratmakla birlikte, floropolimer desteği ile dayanımı sabitlemektedir. Ultra parklaklık derecesi ve dayanıklılık testleri ile Türkiye’nin #1 numaralı ürünüdür.

UV – PAS – OKSİDASYON KORUMASI  SAĞLAR

Aracınızı özel otoparka park etmiyorsanız, kesinlikle tercih etmeniz gereken bir ürünüdür. Aracınızın boyası güneş ışınlarına maruz kalarak zamanla solmakta ve parlaklığını yitirmektedir. NCS özel teknolojisi sayesinde aracınızın parlaklığını ve boyasını UV (güneş) ışınlarından korur. Bu sayede araç boyasının oksitlenmeye başlamasının da önüne geçmiş olur. Eğer ki oksitlenme oluşur ise; aracınızın boyası matlaşır ve solmaya başlar. Araç boyasını besleyerek, ultraviyole ışınlarından aracınızı korur ve oksidasyon (pas-oksitlenme) oluşumunu engeller.

BUZ, KAR, SU, ÇAMUR & KİR KOVUCU

Aracınızın yüzeyini buzlanmaya karşı koruma altına almakla birlikte, kar tutmamasını da sağlar. Bu sayede güvenli araç sürüşü de sunmaktadır. Aracınıza sıçrayan çamur ve sular, araç yüzeyine yapışmaz ve kir oluşturmadan araç yüzeyinden aşağı kaymaktadır.

ULTRA PARLAKLIK

NCS kanıtlanmış olan parlaklığı ve göz alıcılığı ile seramik boya koruma teknolojisinde Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. İçeriğinde bulunan nanoteknolojik partiküller yüksek parlaklık, uzun dayanım ve koruma sağlar. Matrix Micro-Coatings farklı ile 3 ila 5 yıl garantili yüksek parlaklık ve dayanıma sahiptir.

Yukarıda listelenmiş olan özelliklere bakıcak olursak, seramik koruma uygulamasının NCS ile oldukça faydalı olduğunu görüyoruz. Ancak araç sahiplerinin tedbiri elden bırakmaması ve aracına uygulatmak istediği ürünün(markanın) araştırmasını yapması gerekmektedir. Aksi halde durum kaş yaparken göz çıkarmak ile sonuçlanabilir.

Aracınızın bakımına da yardımcı olmakla beraber, soğuk kış günlerinde kar ve buz tutmayan bileşenleri ile güvenli bir sürüşte sağlamaktadır. NCS için Türkiye’de bulunan en iyi teknolojiye sahip, araç bakım ve koruma ürünü diyebiliriz. Kullanıcı yorumlarını ve görüşlerini göz önünde bulundurarak kendini geliştimiş olan ve hali hazırda geliştirmeye devam eden Matrix Micro-Coatings araç bakım ve koruma alanında NCS ile devrim niteliğinde bir adım atmıştır.

NCS sürekli olarak bakım gerektirmez, sadece küçük rutin bakım ve temizlik ile aracınızın göz alıcılığna zarar vermez ve koruma kalkanına müdahale etmezsiniz. Bu saye de daha az bakım gerektiren ve uzun dayanıma sahip bir etki elde edersiniz. Diğer markalarda sürekli olarak bakım ve temizlik yapmanız gerekebilir, bu da aracınızda bulunan koruma kalkanının ve parlaklığının ömrünü azaltmaktadır.

matrix-duz-vektor-1400x477.png
bottom of page