top of page

PPF NEDİR? - NE DEMEKTİR?

PPF Şeffaf Kaplama Filmi araç boyasını korumak için geliştirilmiş şeffaf ve poliüretan içerikli bir maddedir. PPF (Paint Protection Film) Türkçe'de Boya Koruma Filmi olarak geçmektedir. PPF Şeffaf Kaplama Filminin güçlü yapışkanı sayesinde araç yüzeyine tutunur ve ürün çeşidine göre 100-130-150-170-190 mikronluk bir şeffaf koruma katman kalınlığı oluşturur.

PPF NE İŞE YARAR ?

Kaput Koruma Filmi veya PPF, orijinal boyayı derin çiziklerden, taş sekmeleri, kuş pislikleri ve asit yağmurlarına karşı korumak için aracınızın gövdesine yerleştirilmiş şeffaf ve kalın bir termoplastik tabakadır.

PPF KAPLAMA SARARIR MI? 

Şeffaf Kaplama folyoları poliüretan içerikli PPF kaplama folyosu olarak adlandırılmaktadır. Bu tür PPF folyoları hem daha geç sararırlar hem de söküldüklerinde araç yüzeyinde yapışkan bırakmazlar.

PPF KAPLAMALI ARAÇ NASIL YIKANIR?

Filmin aşınmasını önlemek için güçlü kimyasallar kullanmayın. Film yüzeyinin nazikçe temizlenmesi için uygun özel araba şampuanları vardır. Yıkamayı bitirdikten sonra film yüzeyini mikrofiber bezler veya yumuşak pamuklu bir havlu ile siliniz. Basınçlı yıkama makineleri ile basınç tabancasının 30 ile 45 cm mesafeden uygulanması ve yatay yönde yıkanması esastır. Şeffaf koruma filminin yırtılmaması için dikkatle kullanılması gerekmektedir. Bu husustaki örnek bilgilendirme videoları için TIKLAYINIZ!

PPF GÜNEŞTEN ARACIMI KORUR MU?

Poliüretan PPF-TPH boya koruma filmi, araçların boyalarını darbeler, çizikler, taş çarpmaları, güneş ışınları ve kimyasal maddeler gibi çeşitli dış etkilere karşı korumak için kullanılan bir tür boya koruma filmidi

PPF GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUR MU? 

Seramik kaplama araç boyası üzerinde vernikten çok daha sert bir katman oluşturarak boyayı çizilmelere ve uv ışınlarına karşı daha dayanıklı hale getirir. Aynı zamanda bu ürünler 200 derece gibi ısılara karşı dayanıklı olduğu için boya ve verniğin güneş yanıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

SERAMİK KAPLAMA ÜZERİNE PPF YAPILIRSA EXTRA KORUMA SAĞLANIR MI?

Seramik kaplamanın üzerine PPF yapıldığında yüzey kayganlığından ötürü boya koruma filmi yapışkanı yüzeye tutunmakta zorlanır. Bu nedenle PPF yapılacak yüzeye daha iyi bir kozmetik için seramik uygulaması yapılması yanlıştır. Araç sahipleri için gereksiz sarfiyata dönüşmektedir.

PPF SÖKÜLÜRKEN ARAÇ BOYASINA ZARAR VERİR Mİ?

Sökülürken aracınızın orijinal boyasına doğru sökme teknikleri kullanıldığı sürece hiçbir zarar vermez. Profesyonelce söküldüğü taktirde en ufak bir zarar bile vermemektedir. Bazı plastik aksam ve donanımlar hariç. Buradaki gerekçe plastiğin boya ile örtüşmesinden kaynaklanmaktadır. 

PPF KAPLAMA ZARARLI MIDIR? 

PPF kaplama uygulaması için en önemli noktalardan birisi kullanılan malzemenin kalitesi ile alakalıdır. Aracınızda PPF olarak kullandığınız ürün onaylı, sertifikalı, garantili bir ürün olmaz ise ilerleyen dönemlerde sorun yaşama ihtimaliniz vardır. Aracınıza uygulatacağınız ürün menşeii ve teknik özellikleri ile birlikte sözde değil ürün materyali anlamında güvenilir olmalıdır.  

PPF KAPLAMA ARAÇ GARANTİ Mİ BOZAR MI? 

Bu gibi söylemlerle her aşamada karşılaşılır. Ancak garanti şartları Sanayi ve Ticaret Bakanlıkları nezdinde satış sonrası hizmetler yönetmeliğinin bir parçası olarak belirli koşul ve şartlarda sunulur. Hiçbir şekilde aracınıza uygulanacak olan menşeii belli ve uygulaması bu alanda resmi işemri ve/veya ürün hizmet faturası ile uygulanan profesyonel işletmelerce hizmet verilmesi durumunda asla bozmaz.

bottom of page