top of page

KIŞ için Araçlarda KORUMA ve KORUNMA

Malum yine aylardan Kasım… Yaprak dökümünün kışa merhabanın denildiği andır. Hava şartlarının tamamen serinlediği, sıcaklık farklarının gece ile gündüz arasında en üst seviyeye çıktığı zaman dilimidir. Kasım, bünyemizi, ailemizi ve araçlarımızı kışa hazırlamanın vaktidir. Kısacası yol arkadaşınız yazın olduğu kadar kışta yola arkadaş olmalıdır. Araçlarınızın, Periyodik Bakımları, akü ve ateşleme sistemleri, lastik uyumluluğu, silecek ve cam yıkama sistemleri, aydınlatma far ve stop sistemleri, ısıtma sistemleri, cam ve görme araçları, orijinal boyanın korunması, gövde altının korunması ve pasın önlenmesi gibi bir çok ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor.


Oto Bakım ve Koruma Sistemleri’nde


Dış Aydınlatma Sistemi Farlar, sürüş esnasında ve özellikle de gece sürüşlerinde yolculuğun güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Hem yol üzerinde yer alan engel, kasis ve araçları fark etmeniz hem de karşı taraftan gelen aracın sizi fark edebilmesi açısından büyük önem taşıyan farların belli periyotlarla bakımının yapılması ve temizlenmesi gerekir.


Ön ve yan camlar için Su İtici, bütün kış boyunca yağmur ve çamurun sürücünün görüşünü engellemesini önler. İleri teknoloji ürünü bu kaplama, camla bütünleşir ve su damlalarının daha küresel şekil almasını sağlayarak yağmurun ve çamurun cama sıvaşmasını engeller. Yağışlı ve kötü hava koşulunda çok daha net bir görüş sağlayarak sürüş güvenliğini büyük oranda arttırır. Kar, buz, sinek ve böcek gibi maddelerin temizlenmesini çok kolay hale getirir. Su itici (hidrofobik) özellikteki bu kaplama etkinliğini en az altı ay korur.


Isıtma Sistemi Kalorifer ve Klima Sistemi, Yaz aylarının nemli iklim koşullarından sonra, bakteri, küf ve mantarı özellikle üst solunum yolları üzerindeki sağlık tehdidine karşı Temizlik ve Dezenfeksiyonlarının yapılması, solunum yolları rahatsızlıklarını ve alerjik reaksiyonlar önlemeye yardımcı olur.


Kabin İçi Temizliği, İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre otomobillerde 21 milyardan fazla bakteriye rastlanabildiği belirtiliyor. Bu rakam “çok kirli bir tuvalet klozetinde olandan daha fazla bakteri” anlamına geliyor. Genel bir bakış açısıyla, “her beş otomobilden üçünde öldürücü nitelikteki E.Coli virüsü bulunduğu anlamına geliyor. Bakteri ve mikroplara karşı en korumasız durumda olanlar ise araç içerisindeki şüphesiz çocuklarımız. Elindeki oyuncağı, ekmeği, çikolatası otomobilin içinde yere düşebiliyor, biz gördüğümüzde uyarıp elinden alabiliriz ama biz araç kullanırken ya da başka bir şeyle ilgilenirken, çocuğumuzun yere düşen bir oyuncağı eline alması hatta bazen ağzına sürmesi, bakteri ve mikropların bulaşması yoluyla hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Profesyonel hizmet veren firmalardan yaz ve kış aylarına girişlerde veya ihtiyaçlar doğrultusunda, Antibakteriyel Detaylı İç Temizlik ve Dezenfeksiyon Uygulamaları ile hijyenik bir kabin için temizliği temin edilebilmektedir. Antibakteriyel iç temizlik koltuk ve paspaslara, tutunma alanlarına, cam kenarlarına, yüzeylere ve havalandırma kanalları içine gizlenmiş bakteri ve virüsleri bir sonraki temizlik dönemine kadar tamamen ortadan kaldırır. Bu uygulamalarında kullanılan temizleyici maddelerin, doğada çözülebilen, belirli bir ph değerine sahip, kostik ve ağır kimyasallar içermeyen, insan sağlığına zararlı hammaddeler içermemesi gerekmektedir.

Araç içi temizlik ve hijyenin yalnızca bireysel araçlarımızda değil, tüm toplu taşıma, okul servisleri, şehirlerarası taşıma hizmetlerinde de yüksek önem arz ettiği unutulmamalıdır.


Dış Boyanın Korunması, araçların dış boya katmanları, çamurlu sular, asit yağmurları, kar, buz, yol tuzları, kireç, yanlış yapılan yıkama uygulama gibi bir çok etkenden zarar görür. Kış aylarında tam anlamıyla korunaksız hale gelen araç boyasının, yüzey temizliğinin kil ile yapılarak, Boyanın Korunmasına yönelik uygulamalar araçlarınıza değer katar. Profesyonel Uygulama Merkezlerinde, farklı içeriklerde hazırlanarak tüketicilere sunulan Boya Koruma Uygulamaları, dış ortam direnci, kimyasal bileşenleri ile 12-18-36-48 aya kadar orjinal boya yüzeyini koruyabilmektedir.


Şeffaf Boya Koruma Filmleri , Orjinal boyanın dış çarpmalar, taş atmalarına karşı korunması, çizilmesinin önlenmesi, kötü niyetli eylemlere karşı şeffaf koruma filmleri ile kaplanmasıdır. Amaç araç orjinalliğinin uzun yıllar korunmasıdır. Ancak ürün tercihi ve PVC, Poliüretan ayrımı en önemli konudur. Uygulandıktan sonra maliyetinin ucuzluğu nedeniyle PVC tercihleri ve yüksek kar amaçlı tercihlerden sonra kararma, sararma, çatlama neticesinde aracınızda ciddi değer kayıplarına sebep olmamak için,dikkatli davranılması kaçınılmazdır. Motor Kaputu, Ön Tampon, Ön Çamurluklar, Kapı Kol Yuvaları, Bagaj Eşiği, Marşbiyel Kapı İçleri gibi alanların yanı sıra Komple Şeffaf Araç Kaplama'da Poliüretan ürünler aracınızın değerini korur.


Deri Döşemenin Korunması, araç koltuk ve trimlerinde tercih edilen Deri’nin kış aylarındaki ani ısı değişimlerine hazır halde olması gerekmektedir. Çünkü yüzey çatlamalarının ağırlığı oturma kalkma trafiğinden çok derinin bakımsız ve kirli kullanılmasından kaynaklıdır. Deri yüzeylerin temizlenerek, bakım ve koruma altına alınması deriyi her an esnek tutmaktadır. Plastik aksamlarında aynı metodla korurken, Anti-statik ürünlerle koruma altında olması geç kirlenmeyi temin ederek, kabin içerisindeki konforu artıracaktır.


Lastik ve Jantların Korunması, Yedek lastiğiniz dahil olmak üzere, basınçlarını ayda bir kez kontrol edip, yıkama işlemlerinde özel koruyucu malzemeler kullanılarak, temiz görünüm süresi uzatabilir, kauçuğu koruyabilirsiniz.Ayrıca aliminyum alaşımlı jantlarınız içinde profesyonel bir jant koruma uygulaması ile jant yüzeyini ve boyasını olumsuz dış etkenlerden koruyabilirsiniz.


Gövde Altının Korunması ve Korozyonun Önlenmesi, araçların alt kısımlarında meydana gelip hızla ilerleyen, Kışın yollara atılan tonlarca tuzun, aracın altına yapışmasıyla tetiklenen, zamanla biriken çamurların içerdiği minerallerle birlikte paslanmaya başlar. Üreticileri, kullanma talimatlarında otomobilin bütün alt yüzeylerinin yılda birkaç kez basınçlı su ile yıkanmasını tavsiye ederlerken, profesyonel uygulama merkezlerinde Gövde Altı Korozyon ve Pas Önleme sistemleri aracınızın ikinci el değerini korumaktadır.


Kış’ın Araç Yıkamanın Önemi, yaz aylarının en büyük düşmanı bu konuda kuyu sularındaki kireçtir. Yaz aylarındaki sıcaklıkla birlikte araç üzerindeki su taneleri hızla kuruyup kenarlarında kireç kalıntıları bırakarak araçlarınızın orijinal boyasına zarar vermektedir. Kış aylarında ise dış ortam etkenleri araç boya yüzeyine aşırı derecede olumsuz etki yapmaktadır. Yıkama tekniğinin bilinçli yapılması, kullanılan yıkama kimyasalının PH nötralize olması ve yüzeyinin Cila ile korunması araç orjinalliğinize yüksek oranda katkı sağlayacaktır.


Kış aylarına hazırlandığımız şu günlerde tüm araç sahiplerine, araç koruma uygulamalarının ekonomik katkısını göz önüne almalarını, araçlarında bulundurmaları gereken tüm teknik teçhizatın, EKSİKSİZ olmasının can ve mal güvenliği açısından önemini hatırlatır, sorunsuz sürüş keyfinin kış aylarında da devamını dilerim.コメント


bottom of page