top of page

Boyasız Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu şehirlerde büyük hasarlı kazalar ile her ne kadar karşılaşıyor olsak da küçük hasarlı kazalarla daha sık karşılaşmaktayız. Küçük hasarlı kazalarda genellikle aracın boyası hasar görmemiş olsa da elbette küçük göçükler meydana gelmektedir. Araçlara uygulanan boya işlemleri aracın değerini düşürdüğü için, araç sahipleri boyasız göçük düzeltme uygulamasını tercih ediyorlar. Özellikle son zamanlarda yaşanan dolu yağışlarında bu uygulamaya olan ilgi oldukça yüksektir.

Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?
Boyasız göçük düzeltme işlemi, dış darbeler sonucu araçların kaportalarında meydana gelen ezilme, göçük gibi küçük hasarların özel aletler veya masaj yöntemi ile aracın orjinal boyasına zarar vermeden düzeltme işlemidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus aracın değer kaybetmemesi için boyasız bir şekilde yapılmasıdır.

Boyasız olarak kaporta göçüklerini düzelttirmenin sağlayacağı en önemli fayda, aracın orjinalliği bozulmayacağı için değer kaybına uğramaz. Aracınızı satmak durumunda kaldığınızda da alıcının aklında soru işareti kalmaz.
Boyasız Göçük Düzeltme Yöntemleri Nelerdir?
Doğru sonucu alarak göçükleri düzeltmek ve boyanın zarar görmesini engellemek istiyorsanız aşağıda saydığımız yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Manyetik Göçük Düzeltme
En yaygın yöntemlerden biridir. Aracın hiçbir aksamı sökülmeye gerek kalmadan yapılan bu işlem ile zamandan oldukça tasarruf edebilirsiniz. Bu işlem ile hasarlı bölgeye frekans dalgası verilir. Böylece hasarlı bölgenin tekrar eski haline gelmesi sağlanır. Bu düzeltme işleminin en önemli faydası, hasarın kalınlığı ve bulunduğu bölgeye göre programlama yapılmasıdır.

Kaporta Göçük Düzeltme
Oto ustaları tarafından sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Ezilen kaportanın hasar almadan düzeltilmesi işlemidir. Göçük düzeltme işlemi için bir takım çubuk aparatlarında faydalanılır. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken nazikçe davranarak, kaportadaki göçüğün arkadan dışa doğru ittirilmesidir.
Vakumlama Yöntemi ile Göçük Düzeltme
Bilinen diğer bir yaygın yöntem ise vakumlama yöntemidir. Hasarlı olan bölgenin arkasına ulaşabilme imkanı bulunmuyorsa, vakumlama yönteminden faydalanabilir. Göçüklerin boyutlarının doğru belirlenmesi dikkat edilmesi gerekilen en önemli noktadır. Çünkü hasarın büyüklüğüne uygun bir şekilde hareket edilmelidir.

Boyasız Göçük Düzeltmenin Başlıca Faydaları Nelerdir?
Boyasız göçük düzeltme, işlemin sağladığı en büyük fayda, aracın orijinalliğini kaybetmemesidir. Diğer bir avantajı ise boya veya macun sürülmeyeceği için aracın boyası ile sürülecek boyanın rengini tutturma sorununun önüne geçilmiş olunur. Aynı zamanda da büyük oranda tasarruf edersiniz.

Kasko İle Boyasız Göçük Düzeltme İşlemi
Boyasız göçük gidermenin kolay bir işlem olduğunu belirtmiştik. Bu işlemin kasko tarafından karşılanması ise sizi sadece zamandan değil masraflardan da tasarruf ettirecektir. Sigorta firmaları araç göçük düzeltme işlemi için gerekli teminatı, kasko poliçelerinde sizlere sağlar. Böylelikle bu işlemi kolaylıkla yaptırıp, aynı gün içerisinde aracınızı servisten almanız mümkün hale geliyor.

Comments


bottom of page